Ο Παναγιώτης Θεοδωρίδης και η Ειρήνη Σαχταρίδου στο Σύδνεϊ, τραγουδούν ζωντανά στο studio του Ραδιοφώνου 2ΜΜ, προσκεκλημένοι στην εκπομπή των Γιώργου Κορκοτίδη και Γιάννη Θεοδωρίδη. Στο πάνελ μαζί τους ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ποντιακών Σωματείων Αυστραλίας Παναγιώτης Παπουλίδης και ο Αντιπρόεδρος της Παμποντιακής Ομοσπονδίας ΗΠΑ-ΚΑΝΑΔΑ Κώστας Τσιλφίδης.
Panagiotis Theodoridis and Eirini Sachtaridou in Sydney, Australia, performing live in the radio studio of Radio 2MM. They were invited by hosts Giorgos Korkotidis and Giannis Theodoridis, Also together with them are the President of the Australian Pontian Federation Mr. Panagiotis Papoulidis and the Vice-President of the Panpontian Federation of USA and Canada Mr. Gus Tsilfidis,
Radio Trapezounta Boston
Dedicated to the Musical Traditions of Hellenic Pontos
Radio Trapezounta Boston on Social Media:
http://bit.ly/2MbjnnC – Tune In – Radio Trapezounta Boston
Ο Σάββας Καραμανλίδης γεννήθηκε το 1934 στα Κομνηνά Κοζάνης. Η καταγωγή του από τον Πόντο είναι από την Άγουρσα της Ματσούκας. Μεγάλωσε σε ένα καθαρά παραδοσιακό ποντιακό χωριό και σε μια οικογένεια η οποία είχε καλλιτεχνική φλέβα. Ο παππούς του ήταν ο Χαράλαμπος Λοϊζίδης από τον οποίο είχε πολλά ακούσματα και ένα μεγάλο αριθμό δίστιχων. Αργότερα είχε ακούσματα από τον πατέρα του Γαβριήλ Καραμανλίδη και από τον αδερφό του Στάθη Καραμανλίδη - ο πολύ γνωστός “Στάθιον τη Γαβριηλίνας” - με τον οποίο συμμετείχαν και στα περισσότερα μουχαπέτια του χωριού και σε πάρα πολλές ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις.
Ο Άκης Παντζούρης είναι ο εγγονός του κ. Σάββα Καραμανλίδη. Σαν γόνος μιας τέτοιας μουσικής οικογένειας ήτανε φυσικό να ακολουθήσει την ίδια πορεία έχοντας σαν βάση όλα αυτά τα μουσικά ερεθίσματα.
Savvas Karamanlidis was born in 1934 in Komnina, Kozani, Greece. His origins from Pontos are from the village Agoursa in Matsouka, Trapezounta. He grew up in a purely traditional Pontian village and in a family that had musical origins. His grandfather was Charalambos Loizidis, from whom he had a lot of influence and had learned a large number of songs. Later on, he sang together with his father Gavriel Karamanlidis and his brother Stathis Karamanlidis - the well-known "Stathion ti Gavrilinas" - with whom he also participated in many village fesitivities and many amateur recordings.
Akis Pantzouris is the grandson of Mr. Savvas Karamanlidis. As a son of such a musical family it was natural for him to follow the same musical course based on all these musical influences.
Radio Trapezounta Boston
Dedicated to the Musical Traditions of Hellenic Pontos
Radio Trapezounta Boston on Social Media:
http://bit.ly/2MbjnnC – Tune In – Radio Trapezounta Boston